Rozhovor pro časopis Sommeliere
Slyšeli jste už o metodě McKenzie? Možná si pamatujete upoutávku v posledním čísle Sommeliera.
Každopádně je to metoda, která Vám může pomoci od bolestí, s nimiž se třeba i při práci potkáte. Jejího zakladatele - fyzioterapeuta Robina McKenzieho zná mnoho odborníků v řadě zemí světa, především rehabilitačních lékařů, ortopedů, neurologů, fyzioterapeutů a dalších, kteří se zabývají problémy s páteří.
Nejen zaměstnání v gastronomii a službách vyžaduje celodenní stání, nošení těžkých břemen a podobně. S Evou Novákovou, předsedkyní McKenzie institutu v České republice si povídáme, jak přežít pracovní dobu pokud možno bez bolesti.
Úvodem se preventivně zeptám, pro koho tato metoda není?
EN: "Nesmí se používat při akutních zánětech, například při revmatismu, při onkologickém léčení nebo při pokročilém stadiu Bechtěrevovy choroby. Když se nemoci zklidní a jsou v tzv. remisi, se mohou cviky využít, ovšem v rozumné míře a nejlépe po poradě s odborníkem.
Přibližně 90 procent potíží s páteří nebo klouby je totiž způsobeno některou funkční nebo mechanickou poruchou, která je důsledkem určité nesprávně praktikované aktivity, s přetížením a bez relaxace. Potom něco bolí - ruce, rameno, zápěstí... "
Jak se vyhnout bolesti při našich profesích?
EN: "To, co vám dnes řeknu, asi každý zná, pouze to nerespektuje.
Některé lidi začne bolet v dolní části zad, když stojí déle na jednom místě. Stejně jako při dlouhodobém sedu, tak i při dlouhém stoji se svaly, které nás podepírají, unaví a uvolní, což nám umožní, abychom se vyhrbili. Neznamená to však, že bolest vychází z oslabených svalů, které se stále standardně posilují např. lehy sedy, či zatínáním a dýcháním vleže na zádech, z výzkumu a z klinické praxe je již prokázáno, že z oslabených svalů tato bolest není! Jde jen a pouze o nesprávné používání. Jestliže Vás během dlouhodobého stání začíná bolet v dolní části zad, korekcí postoje dosáhnete úlevy. Máte-li správně stát, musíte držet dolní část zad v poloze se zmenšenou lordózou. Tuto polohu najdete tak, že se nejprve postavíte uvolněně. Umožníte hrudníku mírné propadnutí a břichu mírné vystoupení dopředu.
Nyní se vytáhněte co nejvíce do výšky. Vypněte hrudník, vtáhněte břišní svaly a mírně zatněte hýždě. Nyní jste dosáhli správné pozice vstoje. Když budete takto stát, zmenšíte lordózu pomocí vlastní práce svalů. Zpočátku se to bude zdát nepohodlné, ale nácvikem se naučíte stát v této nové pozici dlouho dobu bez obtíží."
A co předklony?
EN: "Pokud je člověk delší dobu například předkloněný, pravidelně - čas od času a podle potřeby - se má postavit, ruce dát dozadu přibližně do výše pasu a s přirozeným záklonem se podívat do slunce. Samozřejmě ti, kteří mají problémy s rovnováhou, musí opatrně a nejlépe s oporou, aby se jim nezatočila hlava. Tento jednoduchý postup by se měl dělat preventivně, i když zatím nic nebolí, ale vždycky, když člověk cítí, že se mu někde něco napíná, táhne a pobolívá. A bolest se tímto cvikem musí uvolňovat, nikoliv zhoršovat!"
A co třeba při kleku nebo dřepu?
EN: "Zde dochází ke sníženému prokrvení orgánů. Postavte se, protřepejte postupně obě dolní končetiny, nohu natáhněte a opřete něco pevného a propněte ji se špičkou nahoru. A samozřejmě totéž s druhou nohou."
Nezapomeňme na zvedání těžkých břemen.
EN: "Máte pravdu. Zjistilo se, že při zvedání předmětů s ohnutými zády je riziko tlaku na ploténky, mnohem větší než při zvedání břemene se vzpřímeným tělem a přítomností lordózy. Pokud při zvedání těžkého břemene používáte nesprávnou techniku zvedání, můžete si způsobit poškození a náhlou silnou bolest.
Předejdete tomu správným postupem. Těsně před a po zvednutím břemene se postavte zpříma a pětkrát či šestkrát se ohněte dozadu.
Správná technika zvedání:
- Po celou dobu se snažte udržet prohnutí v dolní části zad.
- Zdůrazněte lordózu.
- Pokrčte kolena, abyste se snížili k břemenu a záda udržujte vzpřímená.
- Pevně uchopte břemeno a držte jej co nejblíže u sebe.
- Pohybem dozadu držte rovnováhu a břemeno zvedejte tím, že narovnáváte kolena.
- Zvedání provádějte tahem, nikoliv trhnutím.
- Když stojíte zpříma, otočení provádějte pohybem nohou a vyvarujte se překroucení dolní části zad.
- Při pokládání břemene použijte stejný postup - jen pozpátku."
Co poradíte na jednostrannou zátěž, kdy trpí zápěstí.
Například nošení těžkého tácu?
EN: "Odložte tác a "unavenou" ruku vložte do druhé, a tou ji pěkně protáhněte. Obejměte ji a opačným zápěstím ji protáhněte jakoby do dálky. Při brnění se obvykle utiskuje karpální tunel, takže ji nataženou naopak ohnete v zápěstí (hřbet ruky směrem k předloktí) a druhou rukou protáhnete."
A potíže s kyčelními klouby jsou sekundární projevy problémů se zády. Zkusíme protáhnout záda, a pokud bolest - obvykle v tříslech nebo partiích okolo - přetrvává, postavte se na jednu nohu (rukou se přidržujte opory) a pokrčenou nohu vzadu přitáhněte k hýždi. A totéž s druhou nohou. "
Ale při našich profesích netrpí jen zápěstí.
EN: "Bezpochyby, kolena nejčastěji bolí při chůzi a příčiny mohou být velmi pestré a u každého jiné, v těchto případech je těžké poskytnout univerzální radu.
Tzv. tenisový loket je další častou potíží. Asi už každý ví, že problémy tohoto typu nevznikají jen z přetrénování nebo z nesprávného držení tenisové rakety, ale týkají se i číšníků, kuchařů, zedníků, kovářů, zahrádkářů a dalších, kteří intenzivně používají ruce.
Mnozí odborníci takto označují všechny bolesti v oblasti kolem lokte, ovšem tyto partie mohou být jen namožené, může tam být natažený sval, a to musí stanovit odborník, lékař v případě vyloučení zánětu, úrazu, závažného onemocnění a fyzioterapeut pro všechny druhy mechanických či funkčních poruch. Další postupy se pak odvíjejí od stanovení správné diagnózy, a v případě funkční-mechanické poruchy tuto diagnózu určí nejlépe vyškolený McKenzie fyzioterapeut (podloženo výzkumem 93% shoda o diagnostice)."
A na závěr?
EN: "Robin McKenzie na otázky ohledně potíží s pohybovým aparátem poskytoval jednoduchou, ale základní odpověď:
Zkusme sedět lépe - se vzpřímenou páteří, to je základní prevence problémů se zády a klouby. Pamatujme na fyziologické zakřivení páteře, s nímž jsme se všichni narodili. Záda by měla být opřená o opěradlo, páteř v bederní části lehce podložená. Nepovalujme se v moderních nízkých sedačkách, v nichž často nelze pohodlně sedět, při jejich výběru pamatujme na správné fyziologické sezení.
Možná někdy v budoucnu, až budeme tuto radu všichni respektovat, tak nejen my, ale i mnozí z lékařů nebudeme potřební."